mate otazku

Face Lift

Košice - Nemocnica Košice - Šaca

Face Lift

Čo človeka najviac definuje je jeho tvár. Ľudská tvár je vystavená slnečnému žiareniu, gravitácii, zmeny v hmotnosti, či iným faktorom, ako je genetika, pitie alkoholu, znečistenie ovzdušia, fajčenie a iné.

Všetky takéto faktory majú vplyv na kožu a preto sa koža a mäkké štruktúry pod ňou stávajú voľné. To znamená, že koža sa stáva laxnou, tvoria sa ryhy a vrásky, oslabuje sa svalstvo na krku, čoho výsledkom je zostarnutý výraz tváre. Operácia dopomáha k napnutiu kože tváre a krku, čo dopomáha k omladeniu výrazu tváre.

Pre koho je to vhodné?

  • pre pacientov medzi 40 - 60 rokom života, ale aj pre pacientov starších
  • pre všetkých, ktorí majú ovisnutú kožu na tvári alebo krku
  • ak vaša pokožka stratila pružnosť

Čas procedúry

  • 2 - 3 hodiny

Anestéza

  • lokálne znecitlivenie
  • menej často v celkovej anestéze

Možné vedľajšie účinky

Dočasné podliatiny, opuchy, brnenie, pocit napätia, citlivosti a suchej kože

Možné riziká

Poranenie nervov, ktoré kontrolujú svaly tváre alebo citlivosť, ktoré sú obyčajne dočasné alebo u zriedkavých prípadov možu byť trvalé, infekcia, krvácanie, slabé hojenie, okrajová nekróza kože, nadmerné jazvenie, asymetria, preriednutie vlasov okolo jaziev.

Pobyt na klinike

  • 24 hodín

Procedúra

Štandardne sa robí operačný prístup vo vlasovej časti spánkovej oblasti a pokračuje pred ušnicu pod ušný lalôčik až dookola ušnice. V dolnej tretine vlasatej časti rez končí. Tak je oddelená koža a podkožie  od svalovoväzivovej  vrstvy SMAS, ktorá sa tiež následne otvára, naťahuje, redukuje a zošíva, či spevňuje stehmi. Prebytočná koža v požadovanom množstve sa odstráni. Keď sa zošije rana, vložia sa drény, ak sú potrebné, na odvádzanie možného krvácania. Na záver sa hlava a priľahlá časť tváre obviaže elastickým obväzom.

Metódy faceliftu

MACS LIFT

Základná technika, ktorá sa používa pri operácii tváre a krku je metoda MACS LIFT. Tiež sa jej hovorí “Short scar rhytidectomy” nebo “Tonnardův facelift”. Vyjadruje to absenciu dlhých jaziev za uchom ako aj meno plastického chirurga po ktorom bola táto metóda pomenovaná. Koža sa touto metódou vyťahuje smerom hore, a nie do strán, ko to býva pri klasickom facelifte.

APTOS - feather face lift

Cieľom tejto metódy je “zavesiť a upevniť” tvár, čo pomôže zpomaliť fyziologické zmeny tpôsobené stárnutím. Používajú sa pri tom špeciálne nite, a tak je zákrok veľmi šetrný. Nite majú protismerné kľučky a defekty tváre upravujú bez použitia skalpelu, prevedenú pri lokaálnej anestéze. Táto metóda sa najčastejšie používa pri úprave kontúr tváre a krku, poklesnutých ústnych kútikov, poklesnutého obočia, či v niektorých prípadoch  aj pri poklesu pŕs a zadnice. Počas zákroku môže dôjsť k ošetreniu aj viacerých oblastí.

SMAS Lifting

Pri SMAS liftingu nejde len o prebytočné odstrihnutie kože ale aj o korekciu štruktúr podkožných ako je aj SMAS (Sub-Muscular Aponeurotic). Je to akási svalová blana prechádzajúca pod kožou tváre. Ke'd sa táto fascia vhodne zkoriguje, výsledky sú naozaj fantastické a pacientova tvár omladne aj o niekoľko rokov.

Typy faceliftu

Spodný face - lift (lower facelift)

Spodný face - lift je face lift spodnej tretiny tváre - oblasť dolnej čeľuste a krku. Taktiež, ako každý facelift, aj tento typ vyhladzuje vrásky a dodá omladzujúci vzhľad dolnej tretine tváre. Táto technika je zameraná hlavne na oblasť krkua dolnej tretiny tváre, lebo tu dochádza k vypnutiu kože, vyrovnanie hlbších vrások, vyhladeniu kožných nadbytkov, a taktiež dochádza k nadvihnutiu ústnych kútikov. Lower face lift sa dá urobiť nielen pomocou klasických rezov ale aj endoskopickou technikou, pri ktorej je z malých bárezov zavedený operačný inštrument.

Mid Face (facelift strednej časti tváre)

Tento typ faceliftu sa sústredí na vylepšenie obrazu unavených, zapadnutých očí a hlavne výrazu ustaranej tváre, čo počas stárnutia spôsobujú tukové vankúšiky, ktoré menia svoje rozmiestnenie - klesajú. Po midfacelifte sú relatívne malé jazvy a vynikajúci výsledok omladenia. Midfacelift pomáha modelovať oblasť okolo nosa, tváre a ústnych kútikov. Používa sa pri tom technika klasického rezu alebo endoskopický výkon. Klasický rez sa vedie pod riasmi dolného viečka. Pri endoskopickom prístupe sa pomocou dvoch drobných rezov vo vlasovej línii vykoná ten samý zákrok ako pri klasickom reze.

Doba zotavenia

Zhruba na druhý deň po operácii je elastická bandáž a drény vytiahnuté. Pacientom sa potom nasadí elastická kukla, ktorá sa nosí denne 24 hodín počas dvoch týždňov. Kukla je potrebná na formovanie tkanív, ktoré sa uvoľnia počas operácie. Čo pacienti vyložene nesmú po operácii je fajčiť, či zdržovať sa v zafajčených miestnostiach. Odporúča sa mať hlavu vo zvýšenej polohe, lebo to pomáha redukovať opuch. Pacient sa po zákroku musí vyhýbať akejkoľvek aktivite a to po dobu niekoľkých dní.