mate otazku

Košice

Košice

Bardejovské Kúpele sú bohatstvom na prírodné minerálne vody, ktoré vyvierajú vo vnútornom kúpeľnom území a pokladajú sa za jedny z najliečivejších vôd v Európe.

Na severovýchodnom Slovensku, najsevernejšej časti Šariša ,sa nachádzajú Bardejovské Kúpele v nadmorskej výške 325 m.

Bardejovské Kúpele sú tvorené pešou zónou, ktorá všetkým ponúka pokoj a oddych od každodenného života.

Bardejovská minerálna voda je prírodná-liečivá, slabo až stredne mineralizovaná so zvýšeným obsahom kyseliny boritej. V Bardejovských kúpeľoch je desať liečivých minerálnych prameňov.

Indikácie

onkologické choroby pohybového aparátu choroby obehového ústrojenstva choroby tráviaceho ústrojenstva choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou
netuberkulózne choroby dýchacích ciest
ženské choroby
choroby obličiek a močových ciest

Kontraindikácie

infekčné choroby prenosné na človeka a bacilonosičstvo
klinické známky obehového zlyhania, malígna arhytmia
často sa opakujúce profúzne krvácanie
epilepsia s výnimkou prípadov, pri ktorých sa v posledných troch rokoch     nevyskytol žiaden záchvat
inkontinencia moču a stolice
aktívne ataky alebo fázy psychóz a duševné poruchy
závislosť na návykových látkach
tehotenstvo

LIEČBA

Bardejovské Kúpele - Pitná kúra

Pitná kúra je najdôležitejšia procedúra, na ktorú sa využíva osem liečivých prameňov a to: Hlavný, Lekársky, Klára, Alžbeta, Napoleón, František, Herkules a Alexander. Voda sa pije 3x denne, zvyčajne pred jedlom, množstvo a dobu určí lekár.
Prírodné vody, ktoré tu vyvierajú sú klasifikované ako hydrouhličitanové, chloridosodné, železnaté, studené, hypotonické so zvýšeným obsahom kyseliny boritej. Celková mineralizácia jednotlivých prameňov je od 1600 mg/l /prameň Klára/ do 9400 mg/l /prameň Herkules/ s obsahom oxidu uhličitého od 2200 do 3800 mg/l.

Bardejovské Kúpele - Termoterapia

Pri aplikácii termoterapie sa využívajú prírodné liečivé zdroje, ako aj umelé fyzikálne tepelné zdroje. Medzi termoterapeutické liečebné metódy, ktoré sa v kúpeľoch využívajú, patrí aplikácia:
parafínu
rašeliny
infračerveného žiarenia
sauny
elektromagnetických vĺn

Bardejovské Kúpele - Vodoliečba

Okrem Kneippových metód sú v kúpeľoch zastúpené všetky aplikácie modernej vodoliečby.
K hlavným patria minerálne a perličkové kúpele. Na minerálne kúpele sa používa voda z minerálnych prameňov Klára a Alexander.
K ďalším aplikáciám vody patria:
vírivé kúpele, prísadové kúpele, sauna fínska, turecký parný kúpeľ, škótske streky, striedavý šliapací kúpeľ.

Bardejovské Kúpele - Uhličité terapie

Keďže voda z prameňov používaná na minerálne kúpele je bohatá na oxid uhličitý, minerálne kúpele sa zaradzuje tiež k týmto terapiam.
Patria sem taktiež inhalácie a plynové injekcie.

Bardejovské Kúpele - Peloidoterapia a parafinoterapia

V týchto terapiách sa používajú parafinové obklady a rašelinové zábaly.
Rašelina je dovážaná z Trenčianskych Teplíc.

Bardejovské Kúpele - Rehabilitácia

K rehabilitačným terapiám slúžia dve telocvične v Kúpeľnom dome, relaxačno-rehabilitačné centrum hotela Ozón, rehabilitačný bazén v Kúpeľnom dome, ako aj otvorené kúpalisko v lesoparku kúpeľov. V rámci rehabilitácie sa poskytujú tieto procedúry:
cvičenie v bazéne, voľné plávanie, cvičenie pri hudbe, kalanetika, joga, terénne kúry - vychádzky pod dohľadom odborného personálu cez lesopark kúpeľov, lyžovanie na bežkách - v zimných mesiacoch.

Samostatnú časť rehabilitácie tvoria masáže:  klasická
reflexná
podvodná

Bardejovské Kúpele - Elektroterapia a magnetoterapia

K týmto procedúram patrí: ultrazvuk, horské slnko, infražiariče, diatermia, diatrón, magnetoterapia, končatinový galvanický kúpeľ, fyaction a interferenčné prúdy.

Bardejovské Kúpele - Liečebné inhalácie

V tejto terapii sa aplikujú tri druhy inhalácie:
inhalácia horných dýchacích ciest
inhalácia dolných dýchacích ciest
skupinová inhalácia.
Veľmi obľúbené sú skupinové inhalácie, kde sa odporúča spievanie, aby tak dochádzalo k lepšiemu účinku inhalácií.
Na inhalácie sa používa minerálna voda z prameňa Herkules.
K novším procedúram patrí oxygenoterapia - aplikácia čistého kyslíka, ktorý sa vdychuje z koncentrátov kyslíka vzduchu.

Bardejovské Kúpele - Fototerapia

Táto terapia sa využíva ako pomocná terapia, slúžiaca k predhriatiu telesných partií (solárium). K dispozícii sú solária v Kúpeľnom dome a v hoteli Ozón, využívajú sa aj ako doplnková služba.

Bardejovské Kúpele - Dietoterapia

Dietoterapia je priamou súčasťou komplexnej terapie s väzbou na diagnózy. Jej úlohou je obmedziť negatívny vplyv nesprávneho stravovania na diagnózu pacienta. Aplikujú sa tu tieto diéty:
diéta č.2 - šetriaca diéta č.3 - základná diéta č.4 - s obmedzením tukov diéta č.5 - s obmedzením zbytkovdiéta č.8 - redukčná diéta diéta č.6 - s obmedzením proteínov
diéta č.8D - tzv. delená strava diéta č.9 - diabetická diéta bezlepková

Bardejovské Kúpele - Klimatoterapia

Účinky klimatoterapie sa využívajú hlavne pri terénnych kúrach po vyznačených trasách, kyslíkovej dráhe, a to pod dohľadom odborného zdravotného personálu a pri rôznych športových aktivitách prevádzaných voľne v areáli kúpeľov.

Bardejovské Kúpele - Bankovanie

Pri tejto procedúre sa banka umiestni do žiadanej pozície, a pripojením pumpičky k ventilu na banke sa následné vysaje vzduch z banky. Je učinné proti bolestiam chrbtice, svalov, kĺbov a v období klimaktéria.

Bardejovské Kúpele - Soľná jaskyňa

V Soľnej jaskyni je aplikovaná metóda prírodnej terapie, ktorá napodobňuje atmosféru soľných baní a má monitorovanú mikroklímu. Ide teda o suchú soľnú aerosolovú inhaláciu - vdychovanie suchého aerosolu soli. Vykonáva sa v špecifickej miestnosti, ktorej steny a podlahu tvorí soľ. Soľ bráni prechodu vlhkosti zvonku a udržiava vlastnosti ovzdušia spolu s halogenátorom, ktorý sa nachádza vedľa liečebnej miestnosti. Stabilná relatívna vlhkosť je v rozmedzí 40 - 60% a teplota 18 - 24 stupňov. Rozpúšťa hlieny, uľahčuje vykašliavanie, preto má dobrý efekt u ľudí s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, zvyšuje prekrvenie kože, zvláčňuje ju, podporuje odstránenie odumretých kožných buniek, efektne pôsobí aj proti celulitíde, má bakteriostatický až baktericídny účinok a priaznivo pôsobí na imunitu pacientov s chronickými chorobami.

OKOLIE

Bardejovské Kúpele sú svojím okolím z prírodovedeckého, krajinárskeho a kultúrnohistorického hľadiska veľmi hodnotné. Bardejovské Kúpele patria medzi kúpeľné miesta známe u nás i v zahraničí. Pramenná oblasť nad Bardejovskými Kúpeľmi utvára priaznivú mikroklímu významnú predovšetkým pre zdravotné účely, ale v neposlednom rade aj pre rastlinné spoločenstvá.

Lesy Kamennej hory a svahy Magury, kadiaľ vedie sieť chodníkov, poskytujú rekreačné a zdravotnícke zázemie. Vzorne vybudovaný lesopark láka tisícky turistov. Zákutia pri Zbojníckej a Baránkovej studni, slnečné svahy Ostrej hôrky sú nielen významnými turisticko-rekreačnými priestormi, ale majú aj botanickú hodnotu.
Z cieľov častých vychádzok pacientov a návštevníkov Bardejovských Kúpeľov sú Magura a prírodná rezervácia Zborovský hradný vrch. Bardejovské Kúpele sú z prírodovedného hľadiska veľmi hodnotná Národná prírodná rezervácia.

BARDEJOVSKÉ KÚPELE - KULTÚRA

BARDEJOVSKÉ KÚPELE - NÁRODOPISNÁ EXPOZÍCIA

BARDEJOVSKÉ KÚPELE - EXPOZÍCIA DEJÍN

 tieto expozície sú umiestnené vo Ville Rákoci, ktorá bola vybudovaná na začiatku 19 stor. Túto expozíciu prezentujú kroje, domáca výroba a výrobky ľudových remeselníkov z Horého Šariša. Ľudový odev je tu zdokumentovaný vo vývojových etapách. Najväčšia pozornosť je venovaná hrnčiarstvu, klobučníctvu, obuvníctvu, pernikárstvu a sviečkarstvu. Z drevovýroby je to hlavne šindliarstvo, debnárstvo, košikárstvo a taktiež aj sakrálne ľudové umenie, plastiky a maľby na skle. Súčasťou Národopisnej expozície je menšia expozícia Dejiny Bardejovských Kúpeľov a Lekárenská expozícia.

Najcennejšie exponáty:
najstarší zachovaný kroj z obce Zlaté - 1850 najstarší datovaný včelí úľ na Slovensku - 1691
exponáty sakrálneho ľudového umenia
staré lekárske nádoby zo 17. - 19. storočia
dobové zábery Bardejovských Kúpeľov

EXPOZÍCIA IKONY Bardejov

patrí medzi samostatné expozície ikonopisných pamiatok východného obradu na Slovensku, ponúka výstavu ikon, malieb na dreve zo 16. storočia
19. stor. s tématikou Posledného súdu ako aj vyšívané cirkevné rúcha a mobiliár.
Ikony Šarišského múzea boli prezentované na mnohých zahraničných výstavách, medzi najvýznamnejšie patrí Svetové EXPO v Japonskej Osake
možnosť zakúpenia tlačových materiálov

Najcennejšie exponáty:
pás ikon na dreve DEESIS zo 16. storočia
súbor ikon na dreve zo 16. storočia
hodegrétria, sv. Michal Archaniel
sv. Mikuláš, sv. Paraskieva

SKANZEN - Múzeum ľudovej architektúry pod holým nebom

Je najstarším zariadením svojho druhu na Slovensku. Bol sprístupnený v roku 1965. Na ploche 1,5 ha je v záhradnej úprave – etnoparku rozmiestnených 24 expozičných objektov, ktoré prezentujú ľudovú kultúru a staviteľstvo etník slovenského a rusínského obyvateľstva, žijúceho v regióne horného Šariša. Pochádzajú z 20. stor. a sú tu zastúpené 4 druhy stavieb:
obytné zrubové domy - dom chudobného roľníka z dediny Frička z r. 1887 rôzne hospodárske stavby - stodoly, sýpky, kováčska dielňa technické stavby - vŕtne zariadenie na výrobu drevených vodovodných rúr sakrálne stavby - drevený kostolík, zvonica s bránkou, kaplnka

PAMIATKY MESTA BARDEJOV

Renesančno-gotické radničné námestie
obdĺžnikového tvaru vydlaždené riečnymi kameňmi a z troch strán lemované meštiackymi domami.

Bazilika minor sv. Egídia
zo 16. stor. - rímskokatolícky farský kostol sv. Egídia je trojloďovou bazilikou. Vznikol prestavbou staršieho objektu zo 14. str. Na jeho mieste stal pravdepodobne kláštorský komplex cistercitov.

Mestská radnica
zo 16. str. - je na našom území ojedinelou stavbou, ktorá spája prvky včasnej renesancie s doznievajúcimi neskorogotickými stavebnými a výtvarnými prvkami. Vysoké štíty so sedlovou strechou a schodiskový akier charakterizujú blokovú dvojpodlažnú stavbu v strede námestia.

Šport a voľný čas

Jazda na koni

jazdecký výcvik pre zaciatočníkov a pokročilých rekreačné jazdenie v okolitej prírode hipoterapia v spolupráci s odbornými lekármi parkúrové skákanie klasický alebo skijorig /jazda lyžiara ťahaného koňom/

Plávanie

krytá plaváreň BAPOS v Bardejove (25 x 12,5 m)letné kúpalisko Bardejovské Kúpele - otvorené od 01.júna - 30.septembra, s vyhrievanou vodou. K dispozícií sú 2 bazény - plavecký a detský. V areáli máte možnosť zahrať si plážový volejbal, basketbal.letné kúpalisko Makovica Nižná Polianka - prírodné letné kúpalisko vydláždené betónovými kockami. 3 skokanské mostíky 2m, 4,5 m, 7 m.

Tenis

Tenisové kurty – hotel BELLEVUE*** v Bardejove
vyhliadkový hotel s reštauráciou 2 tenisové kurty s antukovým povrchom plochu kurtov je možné zmeniť aj na volejbalové ihrisko
Tenisové kurty - Bardejovské Kúpele
k dispozícii je 5 antukových tenisových kurtov požičovňa rakiet, šatňa, WC, sprcha možnosť volejbalu

Minigolf

Minigolf v areáli tenisových kurtov kúpeľov Bardejovské Kúpele
• požičovňa golfových potrieb
• WC, šatňa

Lyžovanie

Lyžiarske stredisko MAKOVICE - Nižná Polianka
areál nedisponuje s umelým zasnežovaním ski servis občerstvenie
Lyžiarske stredisko REGETOVKA /18 km/
ľahko dostupné autom i autobusom tri lyžiarske svahy v dlžkach 400 – 600 m šesť vlekov s prepravnou kapacitou 3200 osôb/hod.večerné lyžovanie od 18.00 do 21.00 hod.umelé zasnežovanie servis a požičovňa lyží občerstvenie

Bicyklovanie

Vedeli ste, že polhodina bicyklovanie denne znižuje riziko rôznych ochorení? Okolie Bardejovských Kúpeľov ponúka zaujímavé cykloturistické trasy. Bicykel si môžete vypožičať priamo v hoteli Ozón. Cena: 1,50 EUR aj s príslušenstvom / reflexná vesta a prilba /

Bowling

Bowling bar ponúka na športové vyžitie tri profesionálne bowlingové dráhy a zároveň príjemné posedenie pri káve alebo dobrom drinku. Otvorený denne po - štv, 14.00 - 24.00, pia-sob 14.00 - 02.00, ne 14.00 - 24.00. Dráhu si môžete rezervovať na telefónnom čísle 054/ 4775555.

Squash

Príďte si zahrať Squash do Kúpeľného domu, ktorý je otvorený denne. Rezervácie a predaj časeniek na recepcii hotela OZÓN / 054 477 21 01 /. Otváracia doba: PO – PIA od 15:30 – 19:30, SO – NE od 9:45 – 19:45 hod. Cena: PO-PIA : 7 EUR/hod./kurt, SO-NE: 8 EUR/hod. /kurt

Biliard

Odbúrajte nazberaný stres a zabudnite na starosti pri spoločenskej hre biliard. Príďte si ju zahrať do hotela Ozón kedykoľvek budete mať chuť. Billiard sa nachádza na 1. poschodí. Cena: 1 EUR / žetón

Chôdza

Chôdza počas ktorej sa nielen nohy, ale aj horná časť tela zapája do práce. Na tento druh športu potrebujete len chuť zašliapať si a palice so špeciálnym uchopením, ktoré si môžete vypožičať na recepcii hotela OZÓN. Cena za vypožičanie palíc: 1,00 EUR/2 hod. Chôdza počas ktorej sa nielen nohy, ale aj horná časť tela zapája do práce. Na tento druh športu potrebujete len chuť zašliapať si a Kyslíková dráha zaujíma osobitné miesto v rámci zdravotno - rehabilitačných chodníkov. Technická náročnosť je určená tak, aby jednotlivé zariadenia na stanovištiach a cvičenia na nich boli v súlade s indikáciami, ktoré sa liečia v Bardejovských Kúpeľoch. Lesnú kyslíkovú dráhu môže absolvovať každý v ľubovoľnom čase.

PETANG

Petangové ihrisko sa nachádza medzi LD Mier a LD Valentína. Výdaj gúľ na recepcii hotela Ozón, Astória a na Letnom kúpalisku.
• poplatok - 3,--€ /2 hod.
• záloha za sadu gúľ - 17,--€

Zákroky ponúkané na klinike

Face Lift

Košice - Kosice clinic (south)
Anestéza: 5 | nocí: 4
450 EUR
Cena za zákrok

Face Lift

Košice - Kosice (Saca)
Anestéza: 5 | nocí: 4
510 EUR
Cena za zákrok

Zväčšenie prsníkov

Košice - Kosice (Saca)
Anestéza: 0 | nocí: 0
2079 EUR
okrúhle implantáty, anestézia, pobyt na klinike